Cięcie promieniowe

Cięcie promieniowe jest z pewnością o wiele bardziej pracochłonnym cięciem, które wymaga wykonania wielu cięć: jednakże będzie to bogactwo umożliwiające prawidłowy i równomierny rozkład naprężeń na powierzchni żagla.

Żagiel z promieniowym cięciem

Wszystkie tkaniny powszechnie używane do produkcji mebli wewnętrznych i zewnętrznych produkowane są w rolkach, które mogą mieć różne szerokości.

Rolki te są następnie cięte i zszywane, aby zapakować gotowy produkt. Istnieją jednak dwa różne sposoby montażu „paneli” tkaniny, z których składa się żagiel: cięcie „proste” zwane również cięciem poprzecznym lub cięciem promieniowym.

„Prosty” krój jest z pewnością najszybszy i najtańszy, pozwala na szybki montaż i ogranicza marnotrawstwo materiału. Do 1983 roku wszystkie żagle były produkowane z tym systemem, który zapewnia ekonomiczność i dobre osiągi.

Na pewno należy jednak podkreślić, że ze względu na małą sztywność uzyskaną przez ten krój, żagiel traci wigor z punktu widzenia osiągów.

Żagiel z cięciem poprzecznym

Cięcie promieniste

Rewolucja nastąpiła w 1983 roku z Tomem Schnackenbergiem „projektantem żagli” z konsorcjum „Australia II”; Tomek wykorzystuje nadejście nowoczesnych ploterów tnących i oprogramowania do projektowania.

Żagle o kroju radialnym są produkowane z dużo większą liczbą nacięć i dlatego wymagają większej liczby nacięć i szwów, co również zwiększa marnotrawstwo materiału.

Gwarantują jednak lepsze naprężenie, ponieważ każdy mały pręt jest w stanie „przenieść” siłę przyłożoną do końców.

To tak, jakby każdy mały trójkąt stał się nośnikiem wektora siły, który od szczytu żagla wskazuje na środek. Wektorowi temu towarzyszy siła 4-5 innych małych wektorów.

Wszystkie te wektory nie znajdują „barier” i kierują wprost do punktu, do którego siła stara się dotrzeć, czyli do środka żagla. W porównaniu do cięć „krzyżowych”, które „blokują” rozprzestrzenianie się siły, łączenie ukośne pozwala na dotarcie dokładnie do najdelikatniejszego punktu.

Poprzez „rozłożenie” siły będziemy w stanie zapewnić, że każda rana zostanie poddana napięciu potrzebnemu do utrzymania napięcia. Należy zatem podkreślić, że radial pozwala na uzyskanie sztywniejszego żagla, mniej podatnego pod obciążeniem i dłuższego czasu pracy: naturalnie pracuje bardziej jednorodnie.

Żagle morskie

Jeśli spojrzysz na żagle żeglarskie łodzi regatowych, zauważysz, że są one radialne, a raczej triradialne, ponieważ muszą pokrywać ogromne powierzchnie.

Na tych zdjęciach zauważysz, jak nowoczesne łodzie wyścigowe używają jeszcze bardziej skomplikowanych cięć i konstrukcji, biorąc pod uwagę, że oprogramowanie zawsze pcha do przodu i jest w stanie mieszać włókna i metody produkcji, ale podstawa jest zawsze promieniowa, jak widać. lekki!

Cięcie membrany

Cięcie promieniowe

Produkt dodany do listy życzeń