Jaki rozmiar należy wybrać w zależności od dostępnej przestrzeni?
Pytanie, które pojawia się spontanicznie i rodzi wiele wątpliwości, które wkrótce możemy rozwiać.

Odległość od kotwic, nachylenie i napięcie żagli.

Dowiedz się jak mierzyć i jak wybrać odpowiedni rozmiar żagla dla siebie dzięki ilustrowanemu przewodnikowi Maanta.


Znaczenie i wymiary pozwalające na odpowiednie zamocowanie żagli przeciwsłonecznych i wodoodpornych

Wybór odpowiedniego rozmiaru żagla może być przerażający dla tych, którzy stoją przed takim wyborem po raz pierwszy, ale nasz poradnik sprawi, że te czynności będą łatwiejsze.

Zacznijmy od ogólnej koncepcji: żagle muszą być przymocowane w każdym rogu. Pomiędzy punktem montażu i pierścieniem ze stali nierdzewnej, umieszczonym w rogu żagla, należy umieścić element napinający, który umożliwi odpowiednie naprężenie żagla.

Minimalny rozmiar elementu napinającego to 35 cm i jest to również rozmiar zalecany. Im żagiel będzie znajdował się bliżej masztu lub ściany, tym bardziej będzie stabilny. Pomiędzy żaglem i uchwytem montażowym musi znajdować się przestrzeń maksymalnie jednego metra. Dlatego musimy zachować minimalną tolerancję 70 centymetrów i maksymalnie 2 metrów.

  • Minimalna odległość między rogiem żagla a punktem mocowania: 35cm
  • Maksymalna zalecana odległość między rogiem żagla a punktem mocowania: 100cm

W związku z tym, z dostępnego obszaru musimy zawsze odliczyć CO NAJMNIEJ 70 centymetrów, aby obliczyć idealny dla nas rozmiar żagla.

Kilka przykładów::

POWIERZCHNIA CAŁKOWITA 5,20 X 4,80 = powierzchnia użytkowa 4,50 x 4,10            możemy wybrać, czy wykonać żagiel pod wymiar o tych rozmiarach, czy też kupić standardowy żagiel 4x4

POWIERZCHNIA CAŁKOWITA 6,70 X 5,20 = powierzchnia użytkowa 6,00 x 4,50 możemy wybrać, czy wykonać żagiel pod wymiar o tych rozmiarach, czy też kupić standardowy żagiel 6x4

POWIERZCHNIA CAŁKOWITA 3,90 X 8,70 = powierzchnia użytkowa 3,20 X 8,00 możemy wybrać, czy wykonać żagiel pod wymiar, aby uzyskać optymalne zacienienie na 24 metrach kwadratowych lub zacienić 18, montując żagiel 3x6, którym ledwo wystarczy, ponieważ uzyskujemy 1 metrową odległość na boku 6 metrowym

vele-misura-35.jpg

Rodzaje mocowania i odnośne wymiary gabarytowe                      

Ponieważ musimy dobrze naprężyć żagiel, a szybkie wypinanie jest zawsze przydatne,  zalecamy zawsze zakup zestawu Muscle x3, gdyż poprzez zastosowanie tylko jednego produktu uzyskujemy pole manewru w zakresie wymiarów gabarytowych (zestaw ten pozwala na zmieszczenie się w 35 cm bez potrzeby zastosowania dodatkowych akcesoriów), zwielokrotnienie siły (przy zastosowaniu zaledwie 15 kg na linę żagla otrzymujemy 45) i szybkie wypięcie.

Maanta zaleca swój zestaw Muscle x3 do  profesjonalnego montażu.

System Muscle jest już dołączony do wszystkich masztów Maanta i jest dostępny jako zestaw do montażu ściennego z płytą ścienną!

Zwykły zestaw wyposażony w klasyczny uchwyt montażowy jest z pewnością odpowiedni, ale nie posiada śrub rzymskich i może być regulowany w zakresie pomiędzy 30 i 40 centymetrów, w celu uzyskania większej przestrzeni należy wykorzystać dodatkowe karabińczyki.

  

Zmierzyć i zaprojektować uchwyt montażowy wykorzystując nasze maszty dl markiz żaglowych.

Innym tematem często przewijającym się w naszych rozmowach są maszty przeznaczone dla żagli przeciwsłonecznych.

Nasze maszty zostały opracowane w celu umożliwienia wpinania się pod różnymi kątami do szyny przedniej i tylnej.

Alu-Simple jest wykonany z lakierowanego aluminium, ponieważ ten materiał ugina się słabiej niż stal. Mniejsze ugięcie sprawia, że żagiel pozostaje bardziej napięty, lepiej odprowadza wodę i lepiej przeciwdziała sile wiatru.

Ulisse jest wykonany ze stali o przekroju eliptycznym: ten kształt jest zawsze preferowany ponieważ umożliwia uzyskanie mniejszego ugięcia i bardziej efektownego kształtu.

Podstawa obu masztów jest wykonana z wytrzymałej stali ocynkowanej o grubości 1 centymetra! Sama podstawa i część pozostająca po demontażu ważą ponad 10 kilogramów, te wartości są podane tylko po to, by umożliwić wyobrażenie sobie wielkości masztów.

Bardzo ważne jest by dobrze znać różnicę wysokości boków, a szczególnie w przypadku żagli wodoodpornych.

Tylko dzięki odpowiedniemu nachyleniu woda będzie prawidłowo spływać! Zalecamy przynajmniej 80 centymetrów, ale im większe będzie nachylenie, tym lepszy wynik uzyskujemy, szczególnie w przypadku żagli o powierzchni powyżej 20 metrów kwadratowych!

 inclinazione tende a vela

Niewłaściwie dobrane i elastyczne maszty, brak nachylenia i brak naprężenia mogą prowadzić do naprawdę nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji, szczególnie w przypadku żagli wodoodpornych, w których istnieje możliwość powstawania kieszeni wodnych gromadzących setki litrów, a co za tym idzie także kilogramów! W najlepszym przypadku żagle zdeformują się i nie będą się już nadawać do użytku, podobnie jak maszty...

Przykład montażu żagli MaantA, nieprawidłowo naprężonych i nachylonych oraz zastosowanych masztów - NIE MaantA:

Il risultato dopo la prima pioggia intensa è disastroso.

Na zdjęciu poniżej pokazane jest potwierdzenie wytrzymałości naszych tkanin!  Klient postanowił wyposażyć się w zestawy Maanta, dzięki którym uzyskał prawidłowe napr

Zmierzyć wymiary gabarytowe uchwytów montażowych przy zastosowaniu masztów Alu-Simple

Wymiary uchwytu są pochłaniane całkowicie przy nachyleniu pod kątem 75°, należy je natomiast uwzględnić w przypadku wybrania wersji masztu przeznaczonego dla żagli przeciwsłonecznych, nachylonych pod kątem 90° lub z kołnierzem do montażu ściennego.
 

ingombro pali vele solari

Dlatego, jeżeli zdecydujemy się na zadaszenie z zastosowaniem żagla o boku 4 metrowym, NIE musimy obliczać wymiaru uchwytu montażowego, jeżeli natomiast wybierzemy wersję 75°, wtedy musimy uwzględnić obecność uchwytu i wywiercić na odległości 4,20 m w przypadku masztu 90° lub kołnierza do montażu ściennego.

distanza_ingombro-pali_75-new.jpg

distanza_ingombro-pali_90-new.jpg

ingombro-pali_75-new.jpg

Produkt dodany do listy życzeń